Diagnozowanie za pomocą e-konsultacji i uczenia maszynowego

Serwis internetowy Wired  zamieścił  (10.08.2017)  post (link) dotyczący rozwiązania, które jest wykorzystywane pilotażowo w wybranych amerykańskich szpitalach –  Human Diagnosis Project

W skrócie i uproszczeniu. Jest to rozwiązanie,  które pozwala na konsultację online ze specjalistami w zakresie danego przypadku medycznego – gdzie lekarz prowadzący przesyła opis, a w zamian dostaje potencjalną diagnozę plus sugestię odnośnie badań które mają ją potwierdzić. Diagnoza jest tu efektem analizy wskazań specjalistów oraz  wcześniejszych zapisanych przypadków.  Każdy trafnie zdiagnozowany przypadek medyczny sprawia, że system jest odrobinę mądrzejszy –  wszystko dzięki wykorzystaniu algorytmów komputerowych wykorzystujących elementy Sztucznej Inteligencji (tzw. machine learning – uczenie maszynowe).

Projekt zyskał wsparcie amerykańskich stowarzyszeń medycznych (American Board of Medical SpecialitiesAmerican Medical Association) które doceniają potencjał projektu.

Jedną z podstawowych bolączek Służby Zdrowia w Polsce jest długość oczekiwania na wizytę u specjalisty,  sama zaś wizyta nie niesie ze sobą gwarancji trafnej diagnozy – podobne narzędzie jak Human Diagnosis Project mogłoby skrócić kolejki do specjalistów i sprawić, że będą oni mogli podnosić swoje kwalifikacje korzystając z udoskonalanej bazy wiedzy jaką oferuje takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *